בדיקת מהירות דור רביעי – איך זה עובד?

עם הפיכתם של הטלפונים לחכמים הרבה יותר, גדל גם השימוש בהם למטרה מרכזית אחת: גלישה באינטרנט, כמובן, על נגזרותיה השונות (ביקור באתרים, צפייה בסרטונים, הורדת תכנים, העלאתם ועוד).

זהו תחום שאינו נח על שמריו אפילו רגע אחד, עם מגוון רחב של חידושים שהופכים את הגלישה למתקדמת ולמהירה פי כמה. זהו בדיוק המקרה של מכשירי טלפון סלולרי מהדור הרביעי (LTE=Long Term Evolution), אשר הופכים כיום לברירת מחדל עבור לא מעט אנשים.

הנה כל מה שחשוב לדעת על מהירויות המכשיר ועל האופן בו ניתן למדוד אותן הלכה למעשה.

קווים לדמותו של הדור הרביעי

כשמדברים על גלישה בדור הרביעי, מתכוונים בעיקרו של דבר לשימוש בפס רחב יותר, מה שמבטיח ביצועים טובים יותר.

מבחינה מעשית, זוהי רשת סלולארית אשר מאפשרת העלאה של סרטונים מהטלפון הסלולרי לאינטרנט במהירות שנעה בין 10 ל-75 מגה בייט בשנייה (לעומת 2 מגה בייט במקרה של טלפון מהדור השלישי). זוהי מהירות יוצאת דופן גם כשמתבוננים על רשתות האינטרנט הביתיות: ברשת ביתית במהירות של 100 מגה בייט לשנייה מהירות ההעלאה עומדת על 3 מגה בייט לשנייה "בלבד".

הדור הרביעי של הגלישה בטלפונים הסלולריים מצליח להתבלט גם בכל הנוגע למהירות ההורדה. טלפון מהדור הרביעי יכול להגיע למהירות הורדה של 150 מגה בייט לשנייה, בעוד שבמקרה של אינטרנט ביתי במהירות של 100 מגה המהירות הממוצעת של ההורדה היא 17 מגה בייט לשנייה.

גם ביחס לדור השלישי של הטלפונים החכמים זהו שינוי משמעותי, כאשר בהם מהירות ההורדה הגבוהה ביותר האפשרית הייתה 20 מגה בייט לשנייה.

מהירות גלישה באינטרנט
מהירות גלישה באינטרנט

כל הסיבות לעבור למהירות גבוהה

ביצוע כל פעולה באינטרנט דרך מכשירי טלפון בהם הגלישה היא מהדור הרביעי, אם כן, הופכת למהירה יותר בעשרות אחוזים. אומנם, לא תמיד תלויים הדברים בטלפון הנייד ויש גורמים חיצוניים הפוגעים בגלישה כגון בניית אתר לעסק בצורה לקויה, אזור בלי קליטה ועוד.

בהתחשב בדפוסי השימוש של האדם הממוצע במכשיר הטלפון שלו, ברורים עוד יותר היתרונות של כך. כבר כיום, מדובר בשינוי משמעותי שמשפיע לטובה על ההעלאה של הסרטונים לאינטרנט או ל-WhatsApp, שיתוף סרטוני אינסטגרם, העלאת קבצים לאתרי השיתוף או לתוכנות חיצוניות דוגמת דרופבוקס ועוד.
על פי כל התחזיות, בעתיד הקרוב מאד ייכנסו לתוך המשוואה היבטים שונים, אשר המהירות הגבוהה מהווה יתרון עצום גם ביחס אליהם.

אפשר לקחת בתור דוגמאות מייצגות את האפשרות לסנכרן או לשלוט על מכשירי חשמל ביתיים באמצעות הטלפון ("The Internet of Things"), או על סריקת מוצרים באמצעות הטלפון החכם בעת ביקור ברשת שיווק זו או אחרת. גם הגידול בהורדת תכנים מספריות וידאו מקוונות, שעבר גידול עצום בשנים האחרונות, צריך להילקח בחשבון.

כך בודקים את המהירות

נקודה מרכזית אחרת היא שכיום יש בנמצא מספר כלים שיכולים לתת תמונת מצב מדויקת על מהירות הגלישה הספציפית, בכל רגע נתון. 

בדיקת מהירות באתר סלקום, למשל, אפשרית בלחיצת כפתור. חשוב לקחת בחשבון ששינויים נקודתיים במהירות אפשריים, בהתאם לתנאי הסביבה (למשל, עוצמת הקליטה), אם כי ביצוע הבדיקה במספר זמנים שונים יכול לספק תמונת מצב מלאה על המהירות המדויקת של המכשיר בו משתמשים.