ערוצי טלוויזיה באינטרנט מול ערוצי הברודקאסט: בעד ונגד

זה לא סוד שהאינטרנט כיום הוא מהיר פי כמה ביחס לעבר, מה שמגדיל עוד יותר את מגוון האפשרויות שהוא מציע. האפשרות של צפייה בערוצי טלוויזיה באינטרנט, שפעם נראתה כמו מדע בדיוני, הופכת כיום לא רק לנגישה, אלא גם לפופולארית במיוחד. למעשה, על פי תחזיות של לא מעט מומחים, צפויים השידורים באינטרנט להמשיך ולעלות בעתיד הנראה לעין, תוך שהם מכרסמים במעמדה של הטלוויזיה הרב ערוצית ה"מסורתית" יותר.
ערוצי טלוויזיה באינטרנט: תמונת מצב
עד לפני מספר שנים, כשדיברו על האפשרות לצפות בערוצי טלוויזיה, סרטים וסדרות, היו בשדה המשחק שתי שחקניות עיקריות בלבד: חברת הכבלים "הוט" וחברת הלווין "יס", כשלצדן פלטפורמות צנועות יותר מבחינת התכנים שלהן (עידן פלוס). אלא שמאז חלו התפתחויות טכנולוגיות משמעותיות, ששינו את התמונה לחלוטין.

זה מתחיל עם תוכניות טלוויזיה של סלקום טיוי, המציעה מגוון רחב של תכנים: ערוצי טלוויזיה של עידן פלוס, שירות VOD הכולל סרטים וסדרות טלוויזיה, שירותי המוזיקה של סלקום וכן תכני אינטרנט, מאתרים דוגמת יוטיוב או מאקו. המחיר נמוך בצורה משמעותית ביחס לחבילות הטלוויזיה הרב ערוציות. בנוסף, לאחרונה התבשרנו על כך ששירות הזרמת הסרטים והסדרות נטפליקס, שפועל בהצלחה רבה בעולם, אמור להתחיל בקרוב לפעול בישראל (כרגע ללא תרגום לעברית).

שימו לב שאנחנו לא מתייחסים כאן לאופציות שאינן מוגדרות כחוקיות, דוגמת התוכנות Kodi או Popcorn Time.

ערוצי טלוויזיה באינטרנט
ערוצי טלוויזיה באינטרנט

היתרונות: נגישות, נוחות ומחיר
ערוצי טלוויזיה באינטרנט זוכים לפופולאריות הולכת וגוברת עקב לא מעט סיבות. זה מתחיל, כאמור, עם המחיר. כמעט בכל בית בישראל יש כיום הרי אינטרנט מהיר, כך שהוספת שירותי הטלוויזיה כרוכים במחיר נמוך פי כמה. באופן שנתי, המשמעות הישירה של כך היא חיסכון אפשרי של אלפי שקלים למשפחה, סכום בו לא ניתן לזלזל כלל וכלל.
בפרמטר האיכות, התכנים שמוצעים כיום בערוצי הטלוויזיה באינטרנט ממש לא נופלים מאלה המוצגים בטלוויזיה, כולל איכות HD. זאת ועוד, על רקע העובדה שהממירים השונים של חברות הכבלים והלוויין מביאים לירידה מסוימת באיכות הצפייה, בלא מעט ערוצים, הרי שאיכות הצפייה דרך האינטרנט עשויה אף להיות גבוהה יותר.


למארג ניתן להוסיף גם את פשטות השימוש באינטרנט, כאשר ההתקנה הראשונית יכולה להיעשות על ידי הלקוח עצמו – מה שכמובן חוסך כספים ומאמצים. פלטפורמות שונות, דוגמת סלקום TV, מציעות אפליקציית צפייה משלימה, אותה ניתן להתקין על גבי טלפונים חכמים וטאבלטים וצפייה בתכנים גם באמצעותם.

ומה באשר לחסרונות?
יחד עם הכתוב מעלה, צריך לזכור שערוצי הטלוויזיה באינטרנט כוללים בתוכם עדיין גם מספר מגרעות. הבעייתיות הראשונה נובעת מעצם ההתבססות על רשת האינטרנט: למרות שהדרישה ה"רשמית" המינימלית היא לאינטרנט ביתי ברוחב פס של 10 מגה בייט ומעלה, בפועל דרושה מהירות גבוהה יותר בבתים בהם מספר מכשירים. שימוש באינטרנט הביתי במקביל לצפייה בתכנים, בעיקר בפעולות דוגמת הורדת קבצים, עלול לגרום להפרעות בצפייה.


בנוסף, למרות שכמות התכנים בערוצי הטלוויזיה באינטרנט אכן ראויה, ונמצאת במגמת עלייה, עדיין מספרם נמוך ביחס לטלוויזיה הרב ערוצית.