עיצוב אתרים – ידע ולא רק השראה

עיצוב אתרים הוא תחום יצירתי המשלב בתוכו השראה,יצירתיות, וידע מקצועי בעיצוב לאינטרנט. אי אפשר לעצב דירה רק לפי המוזה ואי אפשר לעצב מוצר רק בעזרת ידע מקצועי, ולכן כמו שאר ענפי העיצוב גם עיצוב אתרים דורש יכולת יצירתית, השראה וידע מקצועי בעיצוב אתרי אינטרנט.

עיצוב אתר נכון מתחיל בחיפוש מידע

מעצב אתרים טוב לא יתחיל לעצב אתר מבלי שיאסוף קודם כל מידע חשוב ובעל ערך כמו מיהו קהל היעד, מהן מטרות האתר, מהו המסר שהאתר צרך להעביר לגולשיו, האם הוא מעוניין להעביר מסר תוסס וצעיר או מסר של רצינות ואמינות, וכדומה.

כל אלו הם נתונים חשובים שמעצב האתרים צריך לרקוח אותם במרקחה ולהכין את נוסחת הפלא של אתר מעוצב שיצליח למשוך גולשים, לספק עניין לגולשים וליצור אצלם חווית גלישה חיובית ונעימה. 

עיצוב האתר משדר את המסר

עיצוב בכל תחום דורש מהמעצב להיות בעל יכולת יצירתית והבנה בכל הקשור לעקרונות העיצוב, עם זאת עולם האינטרנט הוא עולם אינטראקטיבי ואין בו אפשרות לנהל דיאלוג פנים אל פנים. המראה הוויזואלי, עיצובה של חנות וירטואלית, הוא התחליף לסוחר או לאיש המכירות שהיינו רגילים למצוא בחנות הממשית או בעסק הפיזי הממשי. המראה הוויזואלי, עיצוב אתר, הוא זה שמשדר לקהל היעד את המסרים השיווקיים הנדרשים והוא זה שיוצר אצל הגולשים תגובה כלשהי ותחושה כלשהי כלפי האתר.

בעולם של מציאות אינטרנטית עיצוב אתרים לא יכול להיות חפוז ולהתבסס רק על השראה, עליו לקחת בחשבון לא מעט פרמטרים וליצור בסופו של דבר אתר איכותי ומעוצב נכונה.

עיצוב אתר נוח לניווט

עיצוב אתרים ועיצוב דפי נחיתה הוא גם אמצעי ראשון במעלה לשיווק אתר ולקידום אתר במנועי החיפוש באינטרנט. עיצוב אתר אינו מטפל רק בצבעים של האתר או בעיטורים הגרפיים שיהיו בו. מעצב אינטרנט צריך לדאוג שלגולשים יהיה נוח לשוטט בין דפי האתר, ושיהיה להם קל להשתמש באתר, ממש כמו שמעצב של חנות צריך לדאוג שללקוחות יהיה קל לשוטט ברחבי החנות, ולמצוא את מבוקשם בקלות ובפשטות.

אז מיהו מעצב אתרים?

אם חשבתם שמעצב אתרים הוא סתם אחד שקם בבוקר מושפע ממראה הזריחה בחלונו, לעצב אתר בהשראתה, כדאי שתדעו שמעצב אתרים צריך לבצע לא מעט מחקרים ולאסוף לא מעט נתונים עוד לפני שהתחיל לעצב משהו. רק לאחר שהמעצב קיבל את כל המידע החשוב ועיבד אותו הוא יכול להפוך אותו למראה עיצובי של אתר, ובמהלך עבודתו הוא חייב כמובן להתייחס לנושאים הדורשים לא מעט ידע מקצועי וניסיון כמו עיצוב חווית גלישה, עיצוב ממשק משתמש, יצירת אתר בעל שימושיות גבוהה ועוד.