5 עצות טובות לבחירת שם דומיין

החלטת לבנות אתר עסקי או פרטי? עשית את הצעד הגדול הראשון קדימה, ועכשיו, הגיע הזמן לבחור את השם הנכון לאתר שלך. השם שיתאר את האתר שלך וימתג אותו כראוי בזיכרונו של הגולש.
שם דומיין, כמו שמך, מורכב משני חלקים: השם ה"פרטי" (שמו של האתר) ושם ה"משפחה" (במקרה של דומיין מדובר בסיומת, כ-.Co.il, למשל).

לנוחותך, ריכזנו עבורך מספר טיפים יעילים, אשר יקלו עליך במציאת השם המתאים לאתרך:

  1. קצר? – לא בהכרח. השם איננו חייב להיות קצר בצורה קיצונית, אבל הוא חייב להיות קליט וזכיר עבור הגולשים. הוא יכול להיות להתבסס על משחק מילים מתוחכם (אבל לא מתוחכם מידי, על מנת לוודא שקהל היעד הגולש יזהה את התחכום), שימוש בחרוזים, מילות מפתח המתארות את השירות/מוצר שהעסק שלך מציע וכד'. מומלץ להימנע משילוב שגיאות כתיב מכוונות או קיצורים חכמים שעלולים לבלבל אותם.
    שם דומיין פנוי
  2. פנוי – לפני שאתם מתאהבים בשם הדומיין שלכם ודאו שהוא אינו תפוס. זה עשוי להישמע כמו טיפ מובן מאליו, אבל אחרי שגיבשתם רעיון כללי, חיפוש דומיין פנוי הוא שלב הכרחי שיחסוך לכם עוגמת נפש.
  3. פשוט – לא מומלץ להשתמש במספרים, סמלים וסימני פיסוק, אלא להיצמד, ככל האפשר לשימוש באותיות בלבד. במידה והשם שבחרת לאתר מורכב יותר ממילה אחת, ניתן להפריד ביניהן במקף (-). אבל, במקרה והשם שחמדת לאתרך איננו פנוי ואתה שוקל את השימוש במקף כדי ליצור שם השונה במעט, ותר על השם וחפש שם אחר. מומלץ להימנע מבחירת שם הדומה לשמות אתרים קיימים, בגלל סיבות מובנות מעליהן.
  4. עברית או אנגלית? – במידה ושם הדומיין שלך מבוסס על שם/מילה בעברית, יש להימנע מאותיות הידועות כקשות לתעתיק פונטי (כ-ח', כ' ו-צ') אשר עלולות ליצור בעיה באיות באנגלית. במקומן, מומלץ לבחור בתרגום (למשל, Flowers במקוםPrachim וכד'). נקודה חשובה נוספת: כאשר מדובר בשם דומיין שעתיד להיות מוכתב בע"פ ללקוחות (בטלפון או בפרסומות ברדיו) כדאי להתרחק מאותיות אשר קל להתבלבל ביניהן בשמיעה כ-M ו-N, F ו-S, B ו-P וכד').
  5. "שם המשפחה" – לסיומת הדומיין שלך יש חשיבות רבה מאד במספר מישורים. הראשונה בהם היא פרקטית, הזמינות: התעקשות על דומיין בסיומות הנפוצות (כ-.Co.il או .Com) עלולה לצמצם במידה ניכרת את מבחר השמות הפנויים העומדים לרשות אתרך. הסיבה השנייה היא שיווקית: מבחינה תדמיתית, אתר בסיומת מיוחדת ולא שגרתית, יכול להעניק לך יתרון תדמיתי על פני אתרים דומים או (אתרים מתחרים) בתחום העיסוק שלך. הסיבה השלישית, היא הזיכרון האנושי – אנחנו נוטים לזכור בקלות רבה יותר שמות חריגים ויוצאי דופן, מאשר את המובנים מעליהם.

לסיכום, מאחר ושם דומיין אמור למתג אותך בעיני הגולשים, הוא אמור ללוות את אתרך ואותך לאורך זמן ולכן, בחירת שם דומיין איננה משימה שניתן להקל בה ראש. בחירה חכמה תשרת את מטרותיך למשך שנים רבות.