עצות לגולשים באינטרנט ביתי

כיום כמעט בכל בית ישראלי יש אינטרנט שצריך לשמש נאמנה את כל בני הבית. הבעיה היא שבתחום הזה יש פעמים רבות פער בין הרצוי למצוי, שעה שבני הבית עלולים לסבול מקשיי גלישה, ניתוקים ובעיקר – מהירות איטית הפוגעת בחוויה שלהם במידה ניכרת.

החדשות הטובות הן שיש לא מעט דברים שניתן לעשות בכדי לשפר את המצב בצורה ניכרת. המאמר הנוכחי מציע עבורכם מספר טיפים חשובים לשיפור מהירות הגלישה בכל חלקה וחלקה בבית.

רשת אלחוטית, חוטית ומה שביניהם
בנקודת ההתחלה, ברור כי חיבור המחשב ישירות למודם או לנתב הוא האפשרות הטובה ביותר, מבחינת איכות הגלישה, וזאת מכיוון שבמצב הזה קטנים עד למינימום האפשרי הסיכויים לתקלות (חשבו, למשל, על "מכשולים" דוגמת קירות הפוגעים במהירות הגלישה).

ועדיין, עקב העובדה שבלא מעט בתים בישראל יש כיום מחשבים ניידים להם נדרש למצוא פתרונות, ובהתחשב ברצון של רבים להתחבר לרשת גם בעת גלישה סלולארית, ברור שאין ברירה פעמים רבות אלא להתבסס על תקשורת אלחוטית.

הכול מתחיל במיקום
ההמלצה המועילה הראשונה שניתן להעניק היא למקם את הראוטר במיקום המרכזי ביותר בבית, כלומר, במקום אשר נמצא בקירוב לכל נקודות הגלישה. על הראוטר להיות ממוקם גבוה ככל האפשר, מה שיקטין את הסיכוי שייתקל באי אלו מכשולים.


 צריך לקחת בחשבון שחלקים שונים בבית, לרבות חדרי ממ"ד, מרפסות או מקלטים עלולים לסבול מבעיות בקליטה עקב המאפיינים הבסיסיים שלהם. ניתן לפתור זאת באמצעות מיקום הראוטר קרוב ככל האפשר אליהם, כמו גם הקפדה על כך שדלתות הבית תהיינה פתוחות כאשר האנשים הנמצאים באזורים אלה מעוניינים לגלוש.

שיפור מהירות גלישה
שיפור מהירות גלישה

הפיתוחים שיכולים לסייע
יחד עם הכתוב מעלה, יש בנמצא חידושים שונים שיכולים להקל על המשוואה עוד יותר. כרטיס USB מהווה פיתוח ראוי בבתים בעלי יותר מקומה אחת, כאשר בכוחו לאפשר למחשבים נייחים להתחבר לרשת האינטרנט מבלי שיש צורך למתוח כבלים.

בלא מעט מקרים פתרון מתבקש הוא רכישת מגבר, אשר משפר את טווח הרשת, אם כי צריך לקחת בחשבון כי הוא יהיה יעיל רק כאשר הוא יהיה בטווח הקליטה הראשוני שלה. כבל אליו מתחברים באמצעות צינור ייעודי יכול לסייע גם כן.


פיתוח מעניין נוסף הוא רכישת מתאם אינטרנט, מבוסס על חשמל, אם כי יש לקחת בחשבון שמפצלים אלה מאיטים במידה מסוימת את מהירות הגלישה. לכן, כאשר השימוש באינטרנט נעשה במספר חדרים במקביל, הופך הפתרון למעשה לבלתי יעיל בעליל. עוד אפשר לקחת בחשבון, הוא גלישה מאתר וורדפרס. כיום, רוב חברות בניית האתרים הקיימות בשוק בונות אתרים על פלטפורמת וורדפרס. מערכת תוכן זו גורמת לאתר להיות מהיר ללא קשר למהירות הגלישה שלכם.

בגדר חובה לכל אורך הדרך: בקרה
בכל מקרה ומקרה, מומלץ לבחון את מהירות הגלישה בחדרים שונים בבית, ובזמנים שונים, וזאת על מנת לדעת אם הכל מתפקד כראוי: לעיתים הבעיה היא בתשתית עצמה, או לחילופין באחריות החברה המספקת אותה. למרבה המזל יש בנמצא מספר כלים שיכולים לספק תמונת מצב מדויקת לגבי מהירות הגלישה בתוך מספר שניות: בדיקת מהירות גלישה באתר נטוויז'ן מקבוצת סלקום, למשל, עונה על ההגדרה הזו בדיוק.
חשוב להתייחס גם למצב המחשב עצמו, כאשר וירוסים או מזיקים מסוגים שונים הם אלה שעלולים להביא לאותה פגיעה בביצועי האינטרנט.

יש להקפיד שלא להתקין תוכנות חשודות וכן לבצע סריקות תקופתיות לאיתור והסרת וירוסים.