מהו מחשוב ענן?

מכיוון שכל ארגון צריך לשמור את המידע הארגוני שלו במקום פיזי נאלצו ארגונים רבים בעבר להשקיע משאבים כספיים רבים עבור התקנת ותחזוקת שרתים פנימיים. כיום, עם התפתחות עולם המחשוב נפתחו אפשרויות חדשות וביניהן- מחשוב ענן. מחשוב הענן הינו פיתוח אשר מאפשר למשתמשים להיעזר במחשוב וכוח עיבוד באמצעות האינטרנט.


מחשוב ענן מאפשר לארגונים לשמור כמויות מידע גדולות על שרתים שחיצוניים למחשב והגישה אל המידע מתבצעת על ידי חיבור לאינטרנט. את השרת החיצוני מתחזקת ספקית שירותי המחשוב והיא שומרת ומטפלת במידע בצורה מקצועית. באמצעות שירותי מחשוב ענן נהנה העסק מיתרונות רבים.

היתרונות של שירותי הענן 
כפי שאמרנו, לשירותי הענן יש יתרונות רבים: ראשית- השימוש בענן חוסך כספים רבים משום שאין צורך לרכוש חומרה ורישיונות ואין צורך לתחזק אותם- התחזוקה מתבצעת בחווה של השרתים והמשתמשים כלל לא מרגישים בכך. כמו כן, צריכת החשמל נמוכה יותר. מעבר לזאת, ישנו חיסכון בזמן.
שנית, השימוש בשירות מספק אבטחה ברמה גבוהה יותר מרמת האבטחה שמספק שרת פנימי, והסיבה לכך היא שתקציב גבוה יותר מיועד לאבטחה.

יתרון שלישי של מחשוב ענן הוא שהענן מפחית את כמות התקלות ובמידה ואכן תהיה תקלה יקבל המשתמש בענן שירותי תמיכה טכנית במהירות.
יתרון רביעי של מחשוב הענן הוא שכל ארגון יכול לבחור בחבילת האחסון המתאימה לו ולעבוד בצורה גמישה ובהתאם לצרכיו (בצורה זו ניתן לחסוך כספים נוספים- עד כ- 70% מההוצאות של העסק על תחום המחשוב)- כך משלם הלקוח רק עבור כמות המשאבים לה הזדקק ובמידה והוא זקוק למשאבים רבים יותר הוא יכול לקבלם ללא כל בעיה תמורת תשלום נוסף.

כמובן שכדי ליהנות מכל היתרונות הללו יש לקבל שירות מחברה איכותית ובעלת מוניטין.

היתרונות של שירותי הענן
היתרונות של שירותי הענן

במבט אל האופק

כאן כדי להישאר
בניגוד לסברה כי מחשוב הענן עתיד לחלוף מעולמינו, כיום ברור כי הוא הולך להישאר. לפי הציפיות עשוי השימוש לגדול בכ- 20% השנה. חברות רבות ביניהן חברות אשר מתמחות בבניית אתרים לעסקים אשר מבוססים על הענן מחזקות את התחזית.

פיקוח על הענן ושיפור אבטחת האיכות

בשנים הקרובות צפוי להיות פיקוח על מחשוב הענן ויהיה לו קהל לקוחות נרחב- ישתמשו בו ארגונים פרטיים, ארגונים ציבוריים, בעלי עסקים, מערכות תשתיות ועוד.

במידה והמערכת תפגע יפגעו אנשים רבים- ביניהם: אזרחים פרטיים, מערכות לאומיות, חברות ובעלי עסקים. החשיבות הרבה של מחשוב הענן תגרום לאבטחת האיכות להיות קריטית וכבר בימינו החלו החברות העוסקות בתחום לנסות ולשפר את הידע והסטנדרטים. התוצאה תהיה שיפור והתייעלות העבודה.

ריכוזיות בענן- מפסיקים להתפזר

כמו כן, יתחילו הארגונים לרכז את המשאבים על פלטפורמה אחת במקום להשתמש בספקים שונים. בצורה זו יצליחו הארגונים לשפר את העבודה המתבצעת ולנהל את משאבי המחשוב בצורה נכונה.

האינטגרטור- עונה על כל צרכי הארגון

נוסף על כך, תתבצע רכישת מערכות מחשוב הענן בצורה שונה והחברות יהיו גוף אשר מקשר בין הלקוחות וספקיות התוכנה. ספק שירותי הענן- האינטגרטור יספק פתרונות וינהל את הקשרים בין הארגונים והספק- כך שהוא יהיה אחראי על כל הצרכים הטכנולוגיים של הארגון- בין היתר על האפיון, התכנון, התאמת יישומי המחשב לצרכי הארגון, היישום וההטמעה של המערכות השונות, הניטור אחר הצרכים ומתן שירותי תמיכה טכנית.

בשל כל השינויים הללו יעבירו ארגונים רבים את מערכות ה- IT לענן ואלו יהפכו להיות מוקד לניסיונות פגיעה, אך הידיעה כי הדבר צפוי גורמת למפתחים להתכונן וליישם פתרונות חדישים אשר יגנו על המערכות.

מתקדמים אל הענן

אם עוד לא התקדמתם אל עבר הענן, מומלץ עבורכם להתחיל להשתמש בו, התוצאות מדברות בעד עצמן- ארגונים רבים נהנים מהשירות והעתיד ורוד ורווי חידושים ושיפורים. מחשוב ענן יאפשר לכם לחסוך כספים, להפחית את צריכת החשמל, לעבוד באופן גמיש,  לאבטח את המידע בצורה טובה, להפחית את כמות התקלות, לקבל תמיכה טכנית בשעת הצורך ולא לבזבז שעות עבודה יקרות, ומי יודע עוד כמה שיפורים יהיו בהמשך.